Krasokorčuliarka Megg (23) s Downovým syndrómom našla svoje šťastie na ľade

Krasokorčuliarka Megg (23) s Downovým syndrómom našla svoje šťastie na ľade

“Meg nechce veľa hovoriť, ale zistili sme, že  keď Noriko Ohsada dala svoje tri dcéry na lekcie krasokorčuľovania, bol to spôsob, ako ich udržať aktívne a aby ich to bavilo. Mať všetky svoje dievčatá v tom istom programe bolo vhodné pre jej kľud.

Nemala žiadne očakávania od jej dievčat a určite netušila, že najstaršia, Megg, bude pokračovať v súťaži a vyhrá medaily na medzinárodnej úrovni, bude tancovať po svete a stane sa inšpiráciou pre ľudí v jej rodnom meste Canmore , a po celom svete.

Tieto úspechy by urobili akéhokoľvek rodiča hrdým, ale pre Noriko Ohsadu je tento pocit obzvlášť silný, pretože Megg (23), to všetko robí napriek Downovmu syndrómu a zároveň zmenila vnímanie ľudí na Downov syndróm.

“Downov syndróm je veľmi viditeľný zvonka,” hovorí Noriko. “Ľudia môžu vidieť, že má Downov syndróm okamžite, ale nevedia, čo môže všetko dokázať ak ju nespoznajú bližšie.”

Keď Megg – ktorá získal medailu na špeciálnych olympijských hrách a vystupoval po celom svete – je na ľade alebo na javisku, jej talent a výraz inšpiruje divákov, aby sa pozreli a prehodnotili svoj prvý dojem, hovorí jej matka. Vidia ju ako umelca a športovca.

“Môžete vidieť jej čisté šťastie a úsilie, ktoré kladie na ľade. Myslím si, že po tom inak začnú vnímať aj jej Downov syndróm.”

Nájdenie jej vlastného jazyka

Hovorenie bolo vždy výzvou pre Megg, mäkkú ženu s plachým úsmevom. Na otázku, aké sú jej obľúbené veci, odpovedá šepotom: “Mám rada tancovanie, korčuľovanie a jazdu na koni.”

Megg má dar sebavyjadrenia prostredníctvom pohybu, ktorý sa už prejavil v mladom veku. Po začatí lekcií s dvoma mladšími sestrami Sari a Juli ju rodičia zapísali do špeciálnych olympijských programov v Calgary a tanečných tried v Canmore.

Megg okamžite vynikala

Jej talent na interpretáciu hudby, vyjadrovanie emócií a jej atletické schopnosti prekvapili učiteľov a dokonca aj jej rodičov.

“Na druhej strane sme zistili, že Megg nechce veľa hovoriť, ale zistili sme, že dokáže vystúpiť, a tak sa stala tanečníkom a rytmickým gymnastom a veľmi nás prekvapila,” povedal Noriko.

V roku 2013 získala Megg dve strieborné medaily na krasokorčuľovaní na zimných olympijských hrách v Special Olympics v Pyeongchang v Južnej Kórei. Vlani sa umiestnila na zimných olympijských hrách v Rakúsku. Jej výtvarné umenie bolo tiež vystavené v Hongkongu a Center v Calgary.

Tvrdá práca a odhodlanie sa vyplatí

Ako každý športovec alebo umelec, Megne úspechy prichádzajú ako výsledok odhodlania a tvrdej práce. Ona trávi asi päť rán za týždeň na klzisku a má niekoľko tanečných skúšok.

Dana Sekulichová – tanečná učiteľka Megg a majiteľka Ignite Dance Studios v Canmore – povedala, že Megg rozkvitla počas spoločných desiatich rokov spolupráce. V štúdiu Meg študuje a účinkuje spolu s “bežnými” študentmi a jej vrodené umenie slúži ako inšpirácia pre ostatných študentov.

“Naozaj cíti každý pohyb zo srdca a to je tá časť, ktorú sa nemôžete naučiť,” povedala Sekulich.
“To naozaj pochádza z jej vnútra.” Rovnako je to snaha vyskúšať nové veci a snažiť sa o zdokonalenie, hovorí Meggin pomocník Stacy Bramble a všetci, nielen tí so zdravotným postihnutím, sa môžu naučiť od odhodlanosti a vytrvalosti Megg.  “Meg získala meno umelca,” povedala.

“Je v telocvični, je v tanečnom štúdiu, je v klube päť ráz do týždňa, rozhodne to všetko dáva.”