ŠPORTOVEC JE doma aj na tréningu

ŠPORTOVEC JE
doma aj na tréningu

01.
Slušný a úctivý

Neoblomne kráčať za naplnením svojich snov je nevyhnutné k ich dosiahnutiu, no popritom je potrebné nezabúdať na úctu voči ľuďom, ktorí s tebou po tejto ceste kráčajú. Správny športovec vie oceniť priazeň publika a zdvorilo ju davu oplatiť. Potlesk a úklon sú drobné prejavy vďaky a pekné gesto voči tým, ktorí v teba veria a podporujú ťa. Takisto musíš chovať úctu voči svojim kolegom na ľade a vďaka zdvorilému prístupu voči nim sa zlepšujú vaše vzťahy a výkony.

02.
Dochvíľny

Ak nevieš chodiť na tréningy načas, nenaučíš sa tak sebadisciplíne a nikdy nepodáš taký dobý výkon, ako by si mala. Časové termíny neslúžia iba na to, aby ti vyhranili čas na prípravu a tréningy, ale aj na to, aby ťa naučili zodpovedne pristupovať k tvojim záľubám; veľké percento úspechu tvorí práve schopnosť byť v stanovenom čase na stanovenom mieste. Dávaj si teda veľký pozor na to, aby si vždy dodržiavala časové harmonogramy tréningov a súťaží a v stanovenom termíne už bola starostlivo pripravená podať plný výkon.

03.
Poriadkumilovný

Športovec sa poctivo stará nie len o seba, ale aj o okolie, v ktorom sa vyvíja, a k tomuto vývoju nie je neporiadok ani len trochu prospešný. Udržiavanie čistoty na cvičisku a v šatni znamená, že si vieš veci vo svojom okolí zorganizovať a byť zodpovedná. Nezáleží na tom, či si ručník na mantineli nechala ty alebo niekto iný, či fľaša pohodená pod lavičkou patrí tebe alebo niekomu z tvojich kamarátov, uprac to po sebe tak či onak; tým, ako pristupuješ k upratovaniu, po sebe zanechávaš svoju vizitku a ľudia okolo teba si to všimnú. Maj úctu voči miestu, na ktorom si plníš sny.

04.
Sebadisciplinovaný

Úspechy nedosiahneš bez zodpovedného prístupu k tvojej vášni. Ten, kto chce naplniť svoje ciele, si v prvom rade ty sama a práve ty musíš urobiť všetko pre to, aby si dosiahla to, po čom túžiš. Aj keď sú okolo teba ľudia, ktorí ti pomáhajú, ty sama si musíš uvedomiť, že všetko závisí len a len na tebe. Dochádzaj pravidelne na tréningy, venuj im všetku svoju energiu a sústreď sa na nich len na svoj vytúžený cieľ, ktorý chceš dosiahnuť. Pozorne počúvaj svojich trénerov a rodičov a uč sa od nich, cvič, kedykoľvek budeš môcť, nie len na tréningoch, ale aj doma alebo na ulici; vždy, keď máš príležitosť zlepšovať sa, zlepšuj sa, a keď sa zlepšíš, pokračuj v tom ďalej. Pochop, že ak nebudeš disciplinovaná a nebudeš trénovať poctivo, nikdy svoje ciele nenaplníš.

05.
Snaživý

Nie vždy všetko ide ako po masle a pády a chyby sú nevyhnutnou súčasťou tréningov. Aj keď sú dni, kedy sa ti na ľade nedarí a máš pocit, že všetka tvoja snaha vychádza nazmar, nie je tomu tak. Snaha sa cení a ak ukážeš, že máš snahu pokračovať ďalej aj napriek prekážkam na ceste pred tebou, znamená to, že si na najlepšej ceste za úspechom. Úspech znamená napredovať neustále vpred a učiť sa na vlastných chybách; chce to snahu niečo dosiahnuť, snahu vydržať aj v tých najťažších momentoch a nenechať sa odradiť absolútne ničím.

06.
Ohľaduplný

Na ľade nikdy nie si sama. Okolo teba sa pohybuje spústa iných ľudí, ktorých, rovnako ako teba, vedie vpred snaha robiť naplno, čo ich baví a byť v tom úspešní. Takisto zažívajú svoje pády a úspechy a takisto na nich tieto situácie vplývajú. Buď voči ostatným pozorná, podrž ich a podaj im pomocnú v ťažkých chvíľach a osláv s nimi a oceň ich úspechy. Všetci ste na ľade s rovnakým cieľom, preto tam buďte jeden pre druhého a nikoho neopomínajte; ste jedna veľká rodina a rodina má držať pokope.

07.
Sebestačný

Nespoliehaj sa stále na to, že ti so všetkým niekto bude pomáhať. Nauč sa byť sebestačná a nebudeš tak nikdy zaskočená žiadnou neočakávanou situáciou. Pripravuj si sama dres, staraj sa o svoje korčule, kontroluj si, kedy máš tréningy a to, aby si sa na ne mohla bez problémov dostaviť. Uč sa novým veciam aj sama, nie len pomocou trénerov; hľadaj si aj sama tanečné techniky alebo ľudí, ktorí by ti mohli nejako poradiť. Čím viac toho urobíš sama pre seba, tým viac si tieto veci budeš vážiť a ostatní ocenia to, aká si šikovná.

08.
Úprimný

Klamstvo v športe nikomu nijako neprospieva a rýchlo sa odhalí na výkonoch športovcov. Buď úprimná nie len voči druhým, ale aj voči sebe. To, že medzi sebou viete diskutovať o vašej práci na sebe a že si viete povedať, kto čo robí dobre a čo zle, je základným kameňom pre to, aby ste sa všetci mohli vyvíjať k lepšiemu. Rovnako dôležité je vedieť priznať si vlastné chyby a nedostatky a pracovať na nich; klamaním samého seba sa všetko iba zhoršuje. Ty si tá, ktorá musí pochopiť, čo robí dobre a čo zle a na čom treba pracovať, lebo ak to nedokážeš zmeniť ty sama, tak už nikto iný.

09.
Cieľavedomý

Základom všetkej tvojej práce je mať jasný cieľ a pevne si za ním ísť. Ak niečo robíš, musíš vedieť, čo z toho chceš mať, kam to chceš dotiahnuť a kedy to má byť. Chceš sa naučiť korčuľovať ako šampión do roka? Drž sa toho a do roka sa to nauč. Chceš na ľade trénovať, dokiaľ nebudeš ovládať techniku do najmenších detailov? Pracuj na tom, nech to trvá akokoľvek dlho – podstatné je, že svoj cieľ jedného dňa dosiahneš, a bude to vtedy a tak, kedy a ako si to sama určíš.

Dlhé mesiace tvrdého tréningu vedú k veľkej chvíli: k súťažiam pred davom ľudí, zvedavých na tvoj výkon. Práve tu, pred očami davu plného očakávaní, má tvoj talent možnosť rozletieť sa do celého sveta. Nepodceň dôležitosť tohto okamihu, všetku svoju energiu vlož do svojho výkonu a ukáž všetkým nadanie, ktorým oplývaš.

Keď predvádzaš svoj talent na ľade, pozorujú ťa mnohé oči a hltajú každý tvoj pohyb. V dave sa nájde veľa takých, ktorí z tvojho vystúpenia nevstrebávajú iba kultúrny zážitok, ale aj inšpiráciu. Nikdy nevieš, koľkí diváci na teba hľadia s očakávaniami a ako veľmi ich tvoje vystúpenie môže ovplyvniť. Ty si tá, ktorá môže pomôcť ďalším na ceste za svojím snom a vďaka komu sa tento sen môže stať skutočnosťou, preto sa pred nimi predveď naplno a nechaj ich inšpirovať sa tebou.

V TÝCHTO DEVIATICH JEDNODUCHÝCH KROKOCH

ŠPORTOVEC ĽAHKO NÁJDE CESTU K ÚSPECHU